Co to jest leasing konsumencki?
Leasing kojarzony jest jako jedna z form finansowania środków trwałych (nieruchomości, ruchomości, inwestycji) dla przedsiębiorstw. W 2011 roku w Polsce weszły w życie przepisy Ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Dzięki nowym zapisom upowszechniono leasing konsumencki (znany także jako leasing prywatny lub osobisty) skierowany w stronę osób indywidualnych. Obecnie regulują go zapisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy o kredycie konsumenckim.
Leasing konsumencki jest formą finansowania zakupu stworzoną specjalnie dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Leasingodawca udostępnia przedmiot leasingu (w tym przypadku samochód) leasingobiorcy, w zamian za stałą ratę miesięczną.
W praktyce leasing dla osób prywatnych łączy cechy kredytu (konieczność płacenia stałych rat) oraz wynajmu (klient nie staje się właścicielem przedmiotu aż do momentu całkowitej spłaty oraz dokonania wykupu).
Czym różni się leasing prywatny od kredytu samochodowego?
Kredyt samochodowy i leasing konsumencki auta to dwa różne produkty finansowe. Łączy je to, że pozwalają pozyskać potrzebny samochód i płacić za niego ratalnie. W 3MLeasing możesz sfinansować auto zarówno poprzez kredyt samochodowy jak i leasing konsumencki.
Różnice pomiędzy kredytem samochodowym, a leasingiem konsumenckim są duże i dotyczą zarówno form własności, jak i formalności do dopełnienia czy wpływu na zdolność kredytową.
Leasing konsumencki samochodów:
- prawo własności pojazdu – przez okres trwania umowy pojazd pozostaje własnością leasingodawcy,
- formalności – finansujący stosują uproszczoną procedurę,
- zdolność kredytowa – firmy leasingowe nie mają obowiązku przekazywania informacji o umowie do BIK (mogą to jednak zrobić), dlatego raty nie zawsze wpływają na zdolność kredytową konsumenta,
- koszty – opłata wstępna, rata leasingowa i ewentualne opłaty dodatkowe (np. monity za opóźnienia w płatnościach), wykup auta,
- zakończenie umowy – wykup pojazdu.
Kredyt samochodowy:
- prawo własności pojazdu – klient jest właścicielem samochodu w 51%, a bank w 49%. Najczęściej bank będzie stosował zabezpieczenie w postaci przewłaszczenia częściowego (będzie wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel),
- zdolność kredytowa – banki są zobligowane do terminowego przekazywania informacji do BIK o kredycie i jego spłacie,
- koszty – ewentualna wpłata własna, prowizja, raty kredytu,
- zakończenie umowy – brak wykupu, umowa kończy się wraz ze spłaceniem ostatniej raty. Klient po zakończeniu umowy może w Wydziale Rejestracji wykreślić Bank z dowodu rejestracyjnego.
Jakie są zalety leasingu konsumenckiego?
Leasing konsumencki stanowi alternatywę dla kredytu samochodowego oraz długoterminowego wynajmu samochodu. Leasing konsumencki auta niesie za sobą szeroki wachlarz korzyści.
Najważniejsze zalety tego rozwiązania to:
- minimum formalności – większość wniosków realizujemy w procedurze całkowicie uproszczonej (na oświadczenie),
- elastyczność w wyborze pojazdu – leasing konsumencki dotyczy każdej marki pojazdu. Sprawdź na naszej stronie interesujące Cię marki i modele lub zapytaj o samo finansowanie auta, które już wybrałeś,
- elastyczność umowy – pozwól nam przeanalizować wspólnie jaki czas użytkowania auta (od 24-72 m-cy) będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Możesz też zadecydować o wysokości wkładu własnego (opłaty początkowej) oraz w dużej mierze negocjować wykup końcowy,
- zniżki u naszych partnerów – stałe umowy z firmami i serwisami pozwalają pomóc nam zaoszczędzić Ci np. na wyposażeniu auta czy niektórych usługach oraz uzyskać najlepszy rabat na samochód.
Leasing konsumencki auta może też obejmować polisę AC/OC i NNW, które zapewniają pełną ochronę, ale także ubezpieczenie GAP (od szkody całkowitej lub kradzieży).
Jak wziąć leasing konsumencki?
Leasing dla osób fizycznych wiąże się z minimalną ilością formalności. Firmy leasingowe, z którymi współpracujemy stosują procedurę uproszczoną, która pozwala uniknąć gromadzenia szeregu dokumentów poświadczających posiadanie zdolności leasingowej. Będziesz potrzebował jedynie wypełnionego wniosku i dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Leasingodawca sprawdzi Twoje dane w BIK.
Chcesz skorzystać z leasingu konsumenckiego? Musisz jedynie:
- wybrać interesującą Cię markę i model samochodu,
- wypełnić wniosek o leasing (chętnie Ci w tym pomożemy),
- ustalić warunki umowy,
- dostarczyć potrzebne dokumenty,
- zapoznać się z umową i podpisać ją w obecności naszego doradcy,
- dokonać wymaganych opłat – podstawą jest czynsz inicjalny,
- odebrać przygotowany dla Ciebie samochód (już zarejestrowany i ubezpieczony).
Jakie są koszty leasingu dla osób prywatnych?
Na stronie udostępniamy swoim klientom kalkulator rat leasingowych, który pozwala obliczyć wysokość miesięcznej raty (wystarczy podać wysokość wpłaty własnej, okres leasingu oraz wartość wykupu).
Leasing dla osób prywatnych różni się od finansowania dla przedsiębiorców brakiem możliwości odliczania kosztów użytkowania pojazdu.
Koszt leasingu konsumenckiego obejmuje jednak nie tylko stałą miesięczna ratę leasingową, ale także opłaty dodatkowe. Mogą to być:
- czynsz inicjacyjny (opłata wstępna) – należy go wpłacić przed rejestracją pojazdu w Wydziale Komunikacji,
- ubezpieczenie przedmiotu leasingu – polisę można zawrzeć samodzielnie poprzez swojego brokera lub skorzystać z naszej oferty.
Wszystkie opłaty są dokładnie opisane w „Tabeli opłat i prowizji”, z którą należy się zapoznać, podpisując umowę.
W niektórych przypadkach możliwe jest otrzymanie leasingu konsumenckiego przy maksymalnie niskiej lub zerowej opłacie wstępnej. Jest to rozwiązanie, które pozwala zyskać samochód przy niewielkiej inwestycji środków własnych.
Całkowity koszt leasingu konsumenckiego jest więc uzależniony od ceny samochodu, wysokości wykupu, okresu umowy oraz innych indywidualnych ustaleń umowy.
Leasing, a wynajem długoterminowy dla osób prywatnych
Niektóre osoby traktują leasing konsumencki jako wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych. W rzeczywistości są to dwie różne usługi u nas dostępne, które jednak mają ze sobą pewne cechy wspólne. Klasyczny wynajem długoterminowy dla konsumenta który oferujemy zawiera już w racie wynajmu dodatkowe usługi np. serwisy i przeglądy, auto zastępcze, pakiet ubezpieczenia czy Assistance. Jego wyróżnikiem jest minimum formalności, możliwość bardzo szybkiego uzyskania środka transportu na dłuższy czas (od 36 do 60 miesięcy) oraz brak opłaty wstępnej.
Należy pamiętać, że przy wynajmie długoterminowym stosowane jest też ograniczenie w postaci limitu kilometrów, który zawsze ustalamy z Klientem na etapie tworzenia oferty. Im wyższy jest roczny limit kilometrów, tym wyższa będzie również rata wynajmu. Po zakończeniu umowy najmu, Klient zwraca auto na plac i może wziąć wynajem na kolejne, nowe auto z salonu. Przy leasingu konsumenckim istnieje zaś możliwość jego wykupu (za cenę wykupu ustaloną procentowo w umowie).
Wynajem długoterminowy konsumencki
Wynajem długoterminowy konsumencki to odpowiednik Car Fleet Management skierowany jednak nie w stronę firm, ale osób indywidualnych. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala zyskać możliwość wygodnego użytkowania nowoczesnego samochodu w zamian za stałą miesięczną ratę. Tego rodzaju wynajem długoterminowy dla osób fizycznych nie wymaga zabezpieczeń umowy, wpłacania czynszu inicjacyjnego czy wykupu pojazdu. W 3MLeasing zapewniamy bogaty pakiet serwisowy (ubezpieczenie OC, AC, Assistance, samochód zastępczy, wymianę opon) oraz usługi dodatkowe np. karty paliwowe z rabatami na paliwo.
Chcesz skorzystać z leasingu konsumenckiego auta? Poznaj modele dostępne w naszej bazie i za pomocą zaledwie kilku kliknięć zyskaj swój wymarzony pojazd na atrakcyjnych warunkach finansowych!