Czym jest leasing dla firm?
Leasing dla firm to rodzaj umowy cywilnoprawnej, którą zawiera leasingodawca z leasingobiorcą. Leasingowany przedmiot może być użytkowany przez przedsiębiorcę korzystającego z tej formy finansowania, w zamian za miesięczną opłatę w stałej wysokości.
Rodzaje leasingu dla firm
Planujesz leasing auta na firmę? Możesz skorzystać z leasingu operacyjnego lub finansowego.
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny pozwoli Ci wliczyć w koszty uzyskania przychodu:
- ratę leasingową (część kapitałowa i odsetkowa),
- opłatę początkową (czynsz inicjacyjny),
- koszty użytkowania pojazdu (paliwo, przeglądy, zakup wyposażenia itp.).
Umowę na operacyjny leasing samochodów dla firm można zawrzeć na czas, który będzie stanowił minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji. Pojazd pozostanie jednak własnością podmiotu finansującego, dlatego nie będziesz mógł wprowadzić go do środków trwałych swojego przedsiębiorstwa przez zakończeniem umowy. To leasingodawca jest właścicielem auta i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu trwania umowy, możesz (ale w wielu przypadkach nie musisz) wykupić leasingowany samochód.
Leasing finansowy
Leasing finansowy pozwoli Ci wliczyć w koszty uzyskania przychodu:
- część odsetkową raty leasingowej,
- odpisy amortyzacyjne,
- koszty użytkowania auta (paliwo, przeglądy itp.).
Finansowy leasing samochodu na firmę to umowa, którą zawiera się na czas określony (bez minimalnego okres leasingowania). Pojazd w chwili podpisania umowy staje się własnością leasingobiorcy. Przedsiębiorca wprowadza go do środków trwałych swojej firmy, staje się on częścią jego majątku i to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów. Po wpłacie ostatniej raty, leasingowane auto stanie się Twoją własnością (bez konieczności wykupu).
Jakie są zalety leasingu na firmę?
Leasing samochodów na firmę to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala rozbudować służbową flotę bez konieczności inwestowania środków własnych. Ta forma finansowania zewnętrznego dla przedsiębiorców jest korzystniejsza od zakupu pojazdu na raty czy za środki z kredytu.
Samochody w leasingu dla firm to szeroki wachlarz korzyści:
- niskie koszty – w 3MLeasing zapewniamy konkurencyjne warunki finansowania na pojazdy z naszej oferty oraz spoza naszej platformy,
- brak obciążenia zdolności kredytowej Twojej firmy – raty leasingowe nie mają żadnego wpływu na dostęp do kredytów obrotowych czy inwestycyjnych,
- możliwość odliczeń od kosztów uzyskania przychodu – w przypadku leasingu operacyjnego można wliczyć w koszty całą ratę leasingową, koszty eksploatacji pojazdu oraz czynsz inicjacyjny. Przy leasingu finansowym możliwe są odliczenia części odsetkowej raty, kosztów użytkowania samochodu oraz kosztów amortyzacyjnych,
- możliwość odliczenia podatku VAT – przy używaniu samochodu w celach służbowych i prywatnych można odliczyć 50% VAT. Leasing auta na firmę wyłącznie do celów służbowych pozwala odliczyć całość podatku VAT (100%). W tym ostatnim przypadku należy jednak dopełnić pewnych formalności (zgłosić auto do US na formularzu VAT-26, prowadzić ewidencję przebiegu i wdrożyć wewnętrzne zasady związane z jego eksploatacją),
- szeroka dostępność i niewielka liczba formalności – leasing samochodu na firmę to szybka procedura, która jest mniej skomplikowana od ubiegania się o kredyt samochodowy w banku. Stosowane są procedury uproszczone, które pozwalają uniknąć przedstawiania dokumentów potwierdzających dokładną sytuację finansową przedsiębiorstwa,
- możliwość szybkiego uzyskania auta służbowego – odbierasz auto, które jest już gotowe do jazdy (zarejestrowane i ubezpieczone).
Jak wziąć samochód w leasing na firmę?
Interesuje Cię leasing samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego powyżej 3.5t? Możesz skorzystać z uproszczonej procedury, która jest bardzo prosta. Wystarczy, że:
- wybierzesz auto, które chcesz wziąć w leasing,
- podasz nam dane potrzebne do złożenia wniosku na prostym formularzu,
- zostaniesz pozytywnie zweryfikowany w BIK i bazach pokrewnych,
- ustalisz szczegóły warunków umowy (rodzaj leasingu, wysokość opłaty wstępnej, długość trwania umowy, wykup przedmiotu leasingu itp.),
- podpiszesz przygotowaną umowę,
- dokonasz opłaty wstępnej (czynszu inicjacyjnego),
- zarejestrujemy dla Ciebie samochód i ubezpieczymy go,
- odbierzesz auto,
- będziesz płacić miesięczne raty zgodnie z tabelą dołączoną do umowy.
Przy procedurze uproszczonej leasing samochodu na firmę wymaga dostarczenia:
- numeru NIP i REGON,
- dokumentu tożsamości osoby reprezentującej firmę,
- wypełnionego wniosku leasingowego.
Leasing dla firm – czy można wziąć w leasing auto używane?
Tak, istnieje możliwość sfinansowania leasingu auta używanego.
Chcesz wziąć w leasing auto używane? To powinieneś koniecznie wiedzieć:
- w leasing najczęściej można wziąć samochody do 8 lat,
- sprawdź, czy sprzedawca wystawi fakturę 23% VAT – tylko wtedy będziesz mógł odliczyć podatek,
- jeżeli pojazd jest sprowadzony z zagranicy możemy potrzebować od dostawcy np. faktury pochodzeniowej.
Jakie są koszty leasingu dla firm?
- czynsz inicjacyjny (opłata wstępna) – w niektórych przypadkach możemy zaproponować leasing już od 1% wpłaty własnej,
- miesięczna rata (część kapitałowa i odsetkowa),
- składka za polisę AC/OC,
- koszt wykupu pojazdu,
- ewentualne dodatkowe ubezpieczenia np. GAP.
Przed podpisaniem umowy, Klienci zawsze otrzymują od nas „Tabelę opłat i prowizji”. Mogą się w niej znaleźć dodatkowe opłaty nakładane na leasingobiorcę np. za:
- zmianę harmonogramu płatności,
- upomnienie w przypadku opóźnień w płatności raty,
- ewentualną cesję umowy leasingowej,
- przekazanie danych użytkownika pojazdu (m.in. policji przy przekroczeniu prędkości i zapisie przez fotoradar).
Leasing a wynajem długoterminowy samochodów dla firm
Wynajem długoterminowy samochodów dla firm (Car Fleet Management, CFM) stanowi alternatywę dla klasycznego leasingu. Długoterminowy wynajem samochodu na firmę w praktyce jest leasingiem operacyjnym, ale wzbogaconym o pełną lub częściową obsługę wynajętych pojazdów. Możesz użytkować samochód i wliczać w koszty uzyskania przychodu ratę. Pojazd nie wchodzi jednak w skład majątku Twojej firmy i nie możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
Dlaczego warto wynajmować samochody na firmę?
Wynajem długoterminowy aut dla firm to wygodne rozwiązanie, które jest nie tylko formą finansowania zakupu, ale i zapewnia pełną obsługę. Wynajem samochodów dla firm (CFM) cieszy się zauważalnie rosnącym zainteresowaniem, ponieważ ułatwia zarządzenie, nawet małą flotą. W racie wynajmu długoterminowego oferowanego przez 3MLeasing zawarte są już właściwie wszystkie koszty użytkowania (oprócz paliwa), czyli np. koszt polisy ubezpieczeniowej, opon zimowych, pełnej obsługę serwisowej oraz likwidacji szkód, przeglądy, auto zastępcze.
Interesuje Cię leasing lub wynajem auta do Twojej firmy? Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu – nasi doradcy pomogą ci na każdym etapie transakcji!